Úvodní stránka » Novinky » Bývalý zámecký park v Ráji slouží zčásti i dnes

Píše se rok 1563 a fryštátský kníže Bedřich Kazimír si v dnešní zahradě krajské nemocnice v Ráji nechává postavit své druhé sídlo – atriový zámek Ráj s vyhlídkovou věží. V bezprostředním okolí sídla vzniká po jeho dostavbě i okrasná zahrada.

Užitnou i okrasnou zahradu využívala v letních měsících šlechtická rodina k odpočinkům, hrám a stolování. Zahrady zakládali zkušení domácí i zahraniční zahradníci, botanici a další pomocníci. V části zahrady rostla zelenina, ovocné stromy, nechyběly keře růží, fialek, narcisů, konvalinek nebo tulipány. Společně s květinami a nejrůznějšími keři se v záhonech pěstovaly například jahody a melouny. Od konce 16. století pak v ozdobných květináčích rostly dokonce citroníky, pomerančovníky nebo fíkovníky. Tyto subtropické plodiny se na zimu se ukládaly do sklepů a později do zděných oranžerií.

V roce 1749 fryštátské panství s Rájem koupil hrabě Mikuláš Taafa Carlingford, který se ve druhé polovině 18. století rozhodl přestavět zámek společně se zahradou do barokního stylu. Zámek po jarní bouřce v roce 1863 vyhořel a při opravách za dalšího majitele Jiřího Beesse opět společně se zahradou doznal změn. Na přelomu 19. a 20. století celý areál Jiří Beess odprodal fryštátskému hraběti Larisch-Mönnichovi. Ten zámek opravil a zřídil kolem něj nádherný zámecký park s jezerem v anglickém slohu.

Během druhé světové války zámek Ráj obsadili Němci a po válce byl zámek se vším Larischovým majetkem zkonfiskován. V roce 1946 začal sloužit jako Domov hornických učňů. V letech 1948 až 1951 zde byla umístěna polská obecná škola a Okresní politická škola v Karviné. Od července 1951 zámek využívala Posádková nemocnice z Karviné-Dolů a od podzimu 1955 karvinská porodnice, která se o tři roky později přemístila do novostavby dnešní Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji. V zámku ještě 10 let fungovala mužská interna. Poté již nenašel nového majitele, chátral, zatékalo do něj a úplnou zkázu zámku dokonal požár roku 1976. Zámek byl proto v roce 1980 srovnán se zemí.

Dnes je někdejší zámecký park Ráj součástí areálu krajské nemocnice s poliklinikou.

 Zdroje informací:           

-  Kniha Minulostí zámeckých parků v Karviné (autor: Alexandra Rebrová)

www.wikipedia.cz

 Použité fotografie:

- (autor: Státní okresní archiv Karviná – archivní vademecum)

- Ministerstvo obrany ČR (letecké foto rok 1947)

Miniaplikace

Počet návštěv:

STATUTÁRNÍ MĚSTO KARVINÁ, Fryštátská 72/1, 733 24 Karviná +420 596 387 111 FAX +420 596 387 264