Úvodní stránka » Novinky » Sedmička památných stromů zdobí nejen parky

V krásných karvinských parcích – ale nejen tam – lze nalézt sedm památných, tedy mimořádně významných stromů, které byly za památné vyhlášeny postupem podle zákona o ochraně přírody a krajiny.

Zavítáme-li do zámeckého parku v samém srdci města, spatříme zde hned dva památné stromy. Prvním z nich je mohutný jasan ztepilý, který se nachází v těsném sousedství bývalých Larischových koníren (obvod kmene 490 cm, výška 36 m, stáří dřeviny 200 let). Jasan ztepilý má vejčitou korunu a zjara dochází k jeho velmi pozdnímu olistění (duben a květen).

Druhým památným stromem v zámeckém parku je platan javorolistý (obvod kmene 470 cm, výška 32 cm, stáří 210 let). Ten se nachází poblíž Modrého pavilónku, ve kterém je nyní starožitnictví. Platan javorolistý je opadavý listnatý strom s červeno-žlutými květy. Kvete především v květnu a jako dospělý strom je dokonce odolný vůči mrazům.

Další čtyři zástupce památných stromů, tentokrát buky lesní, můžeme nalézt v Karviné-Novém Městě, v lázeňském parku v Karviné-Darkově a v Černém lese. První roste v zahradě jedné z firem poblíž ZŠ Komenského (obvod kmene 320 cm, výška 23 m, stáří 135 let) a druhý v zahradě karvinských Sociálních služeb u restaurace Praha (obvod kmene 300 cm, výška 27 m, stáří 135 let). Třetí nalezneme v lázeňském parku v Darkově, poblíž tenisových kurtů a čtvrtý uprostřed Černého lesa, poblíž bývalého vojenského objektu (obvod kmene 500 cm, výška 35 m, stáří 200 let). Všechny čtyři buky lesní mají pravidelnou vejčitou korunu. Kvetou v dubnu až květnu a jejich plodem jsou bukvice uzavřené v ostnité číšce.

Dub letní je posledním zástupcem karvinských památných stromů. Nachází se na parkovišti u OD Prior v Karviné-Fryštátě (obvod kmene 370 cm, výška 25 m, stáří 165 let). Má mohutnou korunu, obvejčité listy a jeho plod tvoří žalud. Dub letní je dlouhověkou dřevinou, může se dožít i 2000 let.

Všechny památné stromy mají vedle kmene umístěnou tabulku s malým státním znakem České republiky, názvem stromu a základním popisem (většinou stáří, výška a obvod kmene).

http://www.stromyprokarvinou.cz/inpage/pamatne-stromy/

Miniaplikace

Počet návštěv:

STATUTÁRNÍ MĚSTO KARVINÁ, Fryštátská 72/1, 733 24 Karviná +420 596 387 111 FAX +420 596 387 264