Úvodní stránka » Novinky » Zámecký park je evropský unikát

Zámecký park se rozkládá na ploše 36 ha v samém srdci města, jeho historie sahá až do roku 1804, kdy byl jako přírodně krajinářský založen hrabětem Janem Josefem Antonínem Larisch-Mönnichem v anglickém stylu. V roce 1992 byl vyhlášen za kulturní památku, která je chráněná státem.

Park je velmi bohatý na zeleň a nejrůznější dřeviny, z nichž od založení parku se dochovalo několik stromových alejí či vzácné solitéry, například jinan dvoulaločný, nacházející se pod zámkem Fryštát. V parku najdeme také památné stromy. Jeden z nich roste poblíž Modrého pavilonu (platan javorolistý) a druhý (jasan ztepilý) nalezneme v těsném sousedství bývalých Larischových koníren. Ty byly společně s mléčnicí od poloviny 19. století využívány jako zásobárna zámecké kuchyně. Ve stájích se pak chovala plemena anglických plnokrevníků používaných k projížďkám panstva nebo k honům. Pod kostelem Povýšení sv. Kříže se dodnes dochovala rodová hrobka, kterou nechal roku 1821 postavit nástupce Jana Jindřich Václav Matyáš Larisch Mönnich. Přímo pod zámkem bylo v padesátých letech postaveno letní kino, které koncem šedesátých let bohužel vyhořelo.

Podle Benešových dekretů byl po válce park společně se zámkem konfiskován a stal se vlastnictvím československého státu. Až do roku 1949 jej spravovalo generální ředitelství Ostravsko-karvinských dolů. Teprve v roce 1990 se stal park společně se zámkem Fryštát majetkem města Karviné.

Město do parku v posledních letech investovalo desítky miliónů korun. V parku do konce devadesátých let býval starý dětský koutek plný atrakcí v podobě létajících talířů a nejrůznějších raket. Původní dětský koutek byl začátkem nového tisíciletí přestavěn na dřevěné atrakce ve stylu slovanské osady, kde nechybí ani bufet a posezení pro rodiče. Uprostřed parku byl o několik let později vybudován Larischův altán. Jde vlastně o reminiscenci jiné Larischovy hrobky, která dříve stávala u zámku Solca v původní Karvinné.

Další (evropské) peníze šly do kompletní opravy původní Loděnice, která svým technickým stavem nevyhovovala a chátrala. V roce 2010 město postavilo Loděnici novou a proměnilo i celé její okolí, z celého areálu se stal malý ostrov na slepém rameni řeky Olše, přibyly lavičky, hřiště, relaxační zóny.

V roce 2013 město potěšilo zejména bruslaře, kterým v parku vybudovalo 2,3 km dlouhou in-line stezku. O rok později bylo opraveno letní kino z šedesátých let a letos si na své přijdou opět i cyklisté, kterým město dobudovalo novou cyklostezku, a to od kynologického cvičiště až po současnou cyklostezku podél řeky Olše – slouží tedy jako spojka na velkou trasu podél Olše.

Již několik desetiletí je v parku velkou atrakcí zookoutek - obora, dříve zde byl nejen daňci, ale i jiná zvířata. Návštěvníci parku a zejména pak děti chodí daňky krmit.

Park je hojně využíván také pro různé kulturní akce. Mezi ty nejvýznamnější patří Festival Dokořán, Dny Karviné nebo hornické slavnosti OKD. (více fotografií ve fotogalerii)

Miniaplikace

Počet návštěv:

STATUTÁRNÍ MĚSTO KARVINÁ, Fryštátská 72/1, 733 24 Karviná +420 596 387 111 FAX +420 596 387 264